Estimated reading time: 19 min

SOSYAL MEDYA TANIMI İÇİN TWITTER ERİŞİM ANAHTARI NASIL ALINIR?To Top

To top

Talep Yönetim Sistemi ile, Twitter üzerinden gelen taleplerin de alınması isteniyorsa öncelikle Twitter’daki bilgilere erişim yapılabilmesi adına bir Erişim Anahtarı almak gerekmektedir. Erişim Anahtarı kurumlar için ücretsiz olup aşağıdaki adımlar takip edilerek alınmaktadır:

 

 • Twitter API’sini kullanabilmek için kuruma ait Twitter hesap bilgilerini kullanarak giriş yapıldıktan sonra https://apps.twitter.com/ adresinden uygulamalar sayfası açılacaktır.

 

 

 • Create a new applicaton düğmesi tıklanarak kuruma ait yeni bir uygulama başlatılır.

 

 • Açılan ekrandaki ilgili alanlar doldurulduktan sonra sayfanın en altında yer alan Create Your Twitter Application düğmesi tıklanarak uygulama oluşturulmuş olur. Burada dikkat edilmesi gereken konu WebSite: alanına kurumun Twitter hesabının olduğu profil sayfasının URL’i olması gerektiğidir.
 • Oluşturulan Twitter uygulamasına, uygulamalar sayfasından ulaşılarak detayları aşağıdaki gibi ayrıntılı görülebilir. Bu sayfada yer alan bilgiler içerisinden Talep Yönetimi sisteminde gereken alanlar;
  • Consumer key (Tüketici Anahtarı)
  • Consumer secret (Parola)
  • Access Token Key (Erişim Anahtarı)
  • Access Token Secret (Erişim Parolası) alanlarıdır.
 • Keys and Access Tokens sekmesi açılır. Consumer Key (Tüketici Anahtarı) ve Consumer Secret (Parola) bilgileri alınır.

 • Aynı sayfada aşağıda bulunan Create My Access Token düğmesi tıklanır. Oluşan Access Token Key (Erişim Anahtarı) ve Access Token Secret (Erişim Parolası) bilgileri alınır.

 

 

SOSYAL MEDYA TANIMI İÇİN FACEBOOK ERİŞİM ANAHTARI NASIL ALINIR?To Top

To top

Talep Yönetim Sistemi ile, Facebook üzerinden gelen taleplerin de alınması isteniyorsa öncelikle Facebook’daki bilgilere erişim yapılabilmesi adına bir Erişim Anahtarı almak gerekmektedir. Erişim Anahtarı kurumlar için ücretsiz olup aşağıdaki adımlar takip edilerek alınmaktadır:

 • https://developers.facebook.com/apps internet adresinden kuruma kayıtlı Facebook hesabı bilgileri kullanılarak giriş yaptıktan sonra My App (Uygulamalar) ekranı açılacaktır. Bu sayfada Add a New App (Yeni Uygulama Oluştur) düğmesi tıklanarak yeni bir uygulama oluşturulur.

 • Oluşturulan uygulamanın adı aşağıdaki gibi soldaki menüde görünecektir. Bu alandan uygulamaya tıklayarak ayrıntıları görülebilir.

 • İlgili sayfadan Talep Yönetimi sistemi için alınması gereken bilgiler;

— App ID (Tüketici Anahtarı)

— App Secret (Tüketici Şifresi) alanlarıdır

 

 • Bu bilgiler ile birlikte ihtiyaç duyulan üçüncü alan Erişim anahtarı alanıdır. Twitter’dan farklı olarak, Erişim parolası gerekmemektedir. Facebook’da tarama işlemi yapabilmek için Facebook Graph API’ yi kullanmak gerekmektedir. Bu API yi kullanabilmek için https://developers.facebook.com/tools/explorer/ internet adresinden Facebook hesabını kullanarak giriş yaptıktan sonra Application(Uygulamalar) kısmından oluşturduğumuz uygulama seçilir. Get App Token ( Erişim Anahtarı Al) butonuna tıklayarak Erişim anahtarı alınmaktadır.

 

 

SOSYAL MEDYA TANIMLARI NASIL YAPILIR?To Top

To top

 

Sosyal Medya tanımları Talep Yönetimi -> Talep ve Şikayet Ayarları -> Sosyal Medya Tanımları ekranında yapılmaktadır.

 

 

 • Yeni Sosyal Medya tanımı yapmak için için Ekle () düğmesi tıklanır. Bu işlem ile birlikte Sosyal Medya Tanım listesine yeni bir boş satır açılmış olur. Bu satırda,Tip alanına, yapılmak istenen Sosyal Medya tanımının tipi ve Ad alanına Sosyal Meyda tanımına verilecek ad girilir. Girilen bilgilerin kaydedilmesi için Kaydet () düğmesi tıklanır.
  • Eğer girilen Sosyal Medya Tanımı Twitter için ise, aşağıdaki bilgilerin Detaylar bölümünde tanımlanması gerekmektedir.

 

 

Alan Adı Açıklama
Tip Sosyal Medya tanımı oluşturulurken atanan tip bilgisinin bulunduğu alandır. Facebook ya da Twitter seçeneklerinden biri tip olarak atanır. Zorunlu alandır.
Departman Sosyal Medya tanımı oluşturulurken atanan Ad bilgisinin bulunduğu alandır.Zorunlu alandır.
Tüketici Anahtarı Twitter’da oluşturulmuş Consumer Key bilgisinin girildiği alandır.Zorunlu alandır.
Parola Twitter’da oluşturulmuş Consumer Secret bilgisinin girildiği alandır. Zorunlu alandır.
Erişim Anahtarı Twitter’da oluşturulmuş Access Token Key bilgisinin girildiği alandır. Zorunlu alandır.
Erişim Parolası Twitter’da oluşturulmuş Access Token Secret bilgisinin girildiği alandır.Zorunlu alandır.

 

 • Tanımlar girildikten sonra değişikliklerin kaydedilmesi için Kaydet () düğmesi tıklanır.
 • Twitter ‘da aramak istenilen anahtar kelimelerin oluşturulması için Tarama İfadesi bölümünde yer alan Ekle() düğmesi tıklanır.

 

 

 • Açılan yeni satırda; Ad alanına arama ifadesi için belirlenen Ad, Tarama İfadesi alanına aranacak kelime ve/veya kelime grubu bilgileri girilerek değişikliklerin kaydedilmesi için Kaydet () düğmesi tıklanır. Bu alandan istenilen sayıda arama ifadesi girişi gerçekleştirilebilir.
 • Yapılan tüm değişikliklerin kaydedilmesi için Kaydet (File:tegsoft-save.png|link=]]) düğmesi tıklanır.
 • Eğer girilen Sosyal Medya Tanımı Facebook için ise, aşağıdaki bilgilerin Detaylar bölümünde tanımlanması gerekmektedir.

 

Alan Adı Açıklama
Tip Sosyal Medya tanımı oluşturulurken atanan tip bilgisinin bulunduğu alandır. Facebook ya da Twitter seçeneklerinden biri tip olarak atanır. Zorunlu alandır
Departman Sosyal Medya tanımı oluşturulurken atanan Ad bilgisinin bulunduğu alandır. Zorunlu alandır.
Tüketici Anahtarı Facebook’da oluşturulmuş App ID bilgisinin girildiği alandır. Zorunlu alandır.
Parola Facebook’da oluşturulmuş App Secret bilgisinin girildiği alandır. Zorunlu alandır.
Erişim Anahtarı Facebook’da oluşturulmuş Erişim Anahtarı bilgisinin girildiği alandır. Zorunlu alandır.
Erişim Parolası Facebook için Erişim şifresi bilgisi bulunmamaktadır.

 • Tanımlar girildikten sonra değişikliklerin kaydedilmesi için Kaydet () düğmesi tıklanır.
 • Facebook ‘da aramak istenilen anahtar kelimelerin oluşturulması için Tarama İfadesi bölümünde yer alan Ekle() düğmesi tıklanır.

 

 

 • Açılan yeni satırda; Ad alanına arama ifadesi için belirlenen Ad, Tarama İfadesi alanına Facebook sayfa kodu girilerek değişikliklerin kaydedilmesi için Kaydet () düğmesi tıklanır. Bu alandan istenilen sayıda sayfa kodu girişi gerçekleştirilebilir.
 • Facebook sayfa kodu nasıl alınır?

Facebook hesabından ilgili sayfanın Hakkında kısmına girilir. Sayfanın en alt kısmında Facebook Sayfa Kodu bilgisi bulunmaktadır.

 

 

 

 • Yapılan tüm değişikliklerin kaydedilmesi için Kaydet () düğmesi tıklanır.

YÖNLENDIRME TABLOSU NASIL TANIMLANIR?To Top

To top

 

 • Yönlendirme tablosu Talep Yönetimi -> Talep ve Şikayet Ayarları -> Yönlendirmeekranından yapılmaktadır.

 

 

 • Yeni bir yönlendirme tanımı yapmak için için Ekle ( ) düğmesi tıklanır. Bu işlem ile birlikte Yönlendirme listesine yeni bir boş satır açılmış olur. Bu satırda,

 

Ad alanına yönlendirmenin adı girilir. Girilen bilgilerin kaydedilmesi için Kaydet (  ) düğmesi tıklanır.

 • Yönlendirme ile ilgili bilgi girişi yapılacak diğer alanlar aşağıdaki gibidir:

 

Alan Adı Açıklama
Ad Yönlendirme tanımı oluşturulurken atanan ad bilgisinin bulunduğu alandır.
Filtre Bu alana girilen değer eğer Talebin konusunda ve içeriğinde yer alıyorsa eşleşme sağlanır.
Gönderen Gelen talep eğer e-posta ile geliyorsa e-posta adresi, Twitter ve Facebook üzerinden geliyorsa o hesaplardaki kullanıcı adları, Web tarafından giriliyorsa ise talebi giren kişinin telefon numarası olacaktır. Bu yüzden eşleşme sağlanması için buraya girilecek değer bu husus dikkate alarak girilmelidir.
Hedef E-maili gönderen e-mail adresidir. Eşleşme bu e-mail adresine göre sağlanır.
Dış Bağlantı Provider adlarından biriyse eşleşme sağlanır. (Örnek: E-mail tanımlarındaki E-mail tanım adı)
Kaynak Talebin geldiği kaynak bilgisidir. WEB, SMS, TWITTER, FACEBOOK, E-MAIL eşleşme sağlanması için bunlardan birisi seçilmelidir.
Kişi koşulu Kayıtlı Kişi tipi seçilirse; Talebi gönderen kişi TegsoftCRM de kayıtlı ise eşleşme sağlanır. Kayıtlı olmayan seçilirse tam tersi durum için eşleşme sağlanır.
Kişi Grubu CRM kişi gruplarından biri olabilir. Eşleşme bu kritere bağlı olarak sağlanabilir.
Zaman koşulu Bu koşul Zaman Ayarları bölümünde tanımlı kriterlere bağlı olarak seçilebilir. Dahil -Gündüz(08:00-17:00) seçildiğinde bu saatler arası gelen talepler eşleşecektir.
Takipçi Sayısı Twitter’dan gelen talebin takipçi sayısına bakılarak eşleşme sağlanır.

 

 • Yukarıdaki kriterlere bağlı olarak gelen Talebin eşleşme olması durumunda aşağıdaki değerlere göre ataması yapılacaktır.

 

 

Alan Adı Açıklama
Atama Modülü Şikayet ya da Talep olacağına karar verilen alandır.
Hedef Tipi Gelen Talebin hangi departmana ya da personele atanacağı bilgisidir. Bunların haricinde Talep onaylı, onaysız, otomatik kapatılabilir.
Kategori Talebinatanacağı kategori seçiminin yapıldığı alandır.
Tipi Talebin atanacağı tip seçiminin yapıldığı alandır.

 

 • Tüm bilgiler düzenlendikten sonra değişikliklerin kaydedilmesi için Kaydet (  ) düğmesi tıklanır.

Cookies are used on this website to provide you with better service. For detailed information about cookies, you can review the text of the law on the protection of personal data.
✖️